Anetka LUCKÁ

Habovka

Potrebuje ešte:1090 EUR
1500 EUR Žiadaná suma
410 EUR Vyzbieraná suma
31.07.2019 Ukončenie zbierky
  • Anetka má 13 rokov a trpí detskou mozgovou obrnou
  • nechodí, nerozpráva, je plienkovaná a vyžaduje celodennú starostlivosť
  • má mentálne postihnutie a sklony k sebapoškodzovaniu
  • vítaná je finančná pomoc na rehabilitačnú pomôcku Motomed

Andrea Lucká, matka:

Dobrý deň, volám sa Andrea Lucká, mám 43 rokov, manžel sa volá Jozef a má 44 rokov. Máme 4 deti. Bývame na Orave v malej obci Habovka. Najstaršia dcéra Dominika ukončila 9. ročník Základnej školy, má 15 rokov. Druhá dcéra Anetka má 13 rokov a je zdravotne ťažko postihnutá. Navštevuje 6. ročník Špeciálnej školy v Námestove. Syn Lukáš má 5 rokov chodí do materskej školy u nás v Habovke a najmladší Matúško má 7 mesiacov. Anetka má diagnózu DMO hypotonická forma s akralno kvadruspastickým syndrómom. Je nechodiaca, nerozpráva, má inkontinenciu 3. stupňa teda je plienkovaná, nenaje sa sama a musíme ju nakŕmiť. Vyžaduje si našu celodennú starostlivosť a pomoc úplne vo všetkom. Je ťažko mentálne postihnutá a má sklony k seba poškodzovaniu. Spolupráca s ňou je veľmi ťažká, nakoľko jej schopnosť udržať pozornosť pre nejakú činnosť je značne obmedzená až nemožná. Na výzvy k určitej činnosti nereaguje, ani po niekoľkonásobnom opakovaní nie je ochotná ani schopná spolupracovať. Jej zdravotné problémy začali, keď mala 2 mesiace a my sme si všimli, že začala vyvracať očká smerom dohora. Neurologička, ktorú sme hneď navštívili, začala Anetku liečiť kvapkami na epilepsiu, tá sa však nikdy nepotvrdila a Anetkin stav sa žiaľ po užívaní tohto liečiva začal prudko zhoršovať. Kým sa zistilo, že kvapky na epilepsiu Anetke vôbec nepomáhajú, ale dokonca veľmi škodia, bolo už neskoro. Približne v 1,5 roku potvrdili lekári Anetke diagnózu DMO. Boli sme z toho v šoku. Okamžite sme začali cvičiť Vojtovu metódu a pravidelne rehabilitovať. Pokroky prichádzali veľmi pomaly. V 3 rokoch začala Anetka sama sedieť. Anetka absolvovala 3 operácie chodidiel. Chodili sme do Martina na rehabilitačno – liečebné pobyty, kde cvičila Vojtovu metódu. V priebehu posledných dvoch rokov sme 2 krát absolvovali liečebný pobyt v súkromnom rehabilitačnom centre. Momentálne cvičí so špeciálnym terapeutom v škole, ktorú navštevuje. Anetka prejde s našou pomocou pár metrov, no viac nedokáže, ale aj toto je pre nás veľký úspech. Je to veľmi ťažké a finančne náročné zabezpečiť jej dostatočnú špeciálnu starostlivosť, ale chceme pre ňu urobiť maximum, aby sa jej zdravotný stav zlepšoval a aby mohla sama chodiť.
Anetka je aj napriek všetkému veselé, usmievavé dievčatko, ktoré rado prejavuje lásku pritúlením sa. Má rada rozprávky, hlavne tie, v ktorých sa spieva, no nedokáže sa dlhšie sústrediť. Má rada prechádzky, vozíme ju na vozíčku, no keby sme ju nebrali vonku, celý deň by sedela na gauči a jej stav by sa vrátil úplne na začiatok. Nemôžeme sa s Anetkou zúčastňovať na spoločenských udalostiach, nakoľko nadmerný hluk jej nerobí dobre, čo sa prejavuje krikom, plačom a udieraním päsťou do hlavy. Pravidelne s ňou navštevujeme neurológa v Martine, endokrinológa v Dolnom Kubíne, detskú lekárku, ortopéda, rehabilitácie a dvakrát týždenne Špeciálnu školu v Námestove. Anetke sa skracujú šľachy a ochabuje jej svalstvo. Rehabilitačný pracovník nám doporučil pre ňu špeciálny prístroj Motomed, ktorý by pravidelne precvičoval jej dolné aj horné končatiny a zabránil by tak úplnému ochabnutiu svalov a skráteniu šliach. Žiaľ na zakúpenie tohto prístroja nemáme dostatočné množstvo finančných prostriedkov. Týmto sa na Vás obraciame s prosbou o pomoc pri jeho dofinancovaní. Vopred ďakujem za odpoveď s pozdravom a prianím všetkého dobrého.

dátum zverejnenia príbehu:
pondelok, 31. júl 2017

Prehľad darov

Dátum Meno Darcu Odkaz Suma
28.03.19 Anonym Pre úsmev na tvári... 20 EUR
20.12.18 Anonym 100 EUR
19.07.18 Anonym 20 EUR
08.01.18 Anonym pre medailistku 35 EUR
08.01.18 Darina Kotlárová 35 EUR
19.12.17 Anonym 35 EUR
08.12.17 NADÁCIA POMOC DRUHÉMU Prajeme Vám šťastie, lásku, radosť a dúfame, že všetky Vaše sny a priania sa stanú skutočnosťou. Krásne sviatky želá Nadácia Pomoc druhému. 50 EUR
15.11.17 Darina Kotlárová Držím palce, aby ste peniažky čo najrýchlejšie nazbierali a aby prístroj Anetke čo najviac pomohol. Všetko dobré želám! 100 EUR
22.09.17 Anonym 15 EUR

Iveta KOVÁČIKOVÁ s Martinkom

3000 EUR

Iveta KOVÁČIKOVÁ s Martinkom

Martinko sa narodil po termíne, cisárskym rezom. Má 17 rokov, je na vozíku, nechodí, povie iba zopár slov. Od narodenia cvičí Vojtovu metódu a teraz aj Therasuit. Vítaná je finančná pomoc na rehabilitačný pobyt.

Dávidko LIBIAK

1400 EUR

Dávidko LIBIAK

Dávidko sa narodil predčasne v 25 tt cisárskym rezom. Jeho prognózy na život boli takmer nulové. Trpí DMO a viacerými pridruženými diagnózami. Vítaná je finančná pomoc na rehabilitačnú liečbu.

Tadeáško HARCEK

900 EUR

Tadeáško HARCEK

Tadeáško sa narodil v termíne. Popôrodná adaptácia bola sťažená kvôli viacerým diagnózam. Najdôležitejšia je pravidelná rehabilitácia. Vítaná je finančná pomoc na rehabilitačnú liečbu.