starki.jpg
brat.jpgstarki.jpg11270395_10202927195419854_6500788805599304627_o (2).jpg

Katarína RAČÁKOVÁ

Lom nad Rimavicou

Potrebuje ešte:4000 EUR
4000 EUR Žiadaná suma
0 EUR Vyzbieraná suma
06.03.2020 Ukončenie zbierky
  • Katka sa narodila predčasne, spolu so svojím dvojčaťom
  • má DMO a pohybuje sa pomocou bariel, alebo invalidného vozíka
  • vítaná je finančná pomoc na rehabilitačnú liečbu

Katarína Račáková:

Volám sa Katarína, no mám rada, keď ma kamoši volajú Katu. Narodila som sa predčasne spolu s mojim bratom Marekom v ten istý deň 28. 1. 1992. Aj napriek tomu, že mám detskú mozgovú obrnu mám s mojou dvojičkou veselý život. Snažím sa robiť všetko tak, ako ostatní, hoci je to pre mňa ťažšie. Pohybujem sa pomocou dvoch francúzskych bariel, ktoré majú aj príznačné mená Pali a Ce. Na dlhšie vzdialenosti používam môj oranžový ,,Mecedes,, – aktívny invalidný vozík. Kratšie vzdialenosti prejdem aj sama, hoci brat ma vždy obehne. K DMO mám pridružené aj iné diagnózy, ako je napr. vertebrogénny syndróm a kolujúce chronické bolesti, či strabizmus. Ale beriem to pozitívne, aspoň sa nenudím. Moje kompenzačné pomôcky sú pestro farebné a je ich celý rad. Každý rok absolvujem rehabilitáciu v Špecializovanom ústave v Kováčovej. Podarilo sa mi ale dostať sa do súkromného rehabilitačného centra v Piešťanoch. Bolo to náročné, ale pre krásu sa trpí. Veľké sklamanie bolo, keď som zistila, že sa cvičí aj v sobotu. Ale nakoniec som to dala ako dáma. Iste viete, takáto rehabilitácia je aj dosť finančne náročná, preto píšem aj túto výzvu. Ja som skončila magisterský stupeň na vysokej škole v Ružomberku. Momentálne som dobrovoľníčka v neziskovej organizácií, kde sa učím profesií sociálny poradca a neskôr by som si chcela urobiť kurz mediácie. Naša mama Janka nás vychovávala sama, bola to ukážková starostlivosť, nikdy som nemala pocit, že by mi niečo chýbalo. Avšak 23. 1. 2013, 7 dní pred našimi narodeninami, zomrela. Naučila ma vnímať hendikep s humorom, a to je asi to hlavné, čo mi po nej ostalo. Teda aj pekné spomienky. Teraz žijeme spolu s bratom u starých rodičov z maminej strany. Starká má 79 rokov a dedko má 83. Aj napriek všetkému sa chcem zaradiť do spoločnosti a žiť plnohodnotný život.

dátum zverejnenia príbehu:
streda, 6. marec 2019

Sebastián VIRÁG

700 EUR

Sebastián VIRÁG

Sebastiánko sa narodil ako zdravý chlapec. V 4 mesiacoch sa jeho vývoj spomalil a zastavil. Diagnostikovali mu svalovú muskulárnu atrofiu. Vítaná je finančná pomoc na rehabilitačnú liečbu v Centre Natália Hlohovec.

Dávid ŽIDO

4000 EUR

Dávid ŽIDO

Dávid má 14 rokov a narodil sa predčasne. Má za sebou veľa operácii a od narodenia musí pravidelne rehabilitovať. Vítaná je finančná pomoc na rehabilitačnú liečbu.

Gergo FOGAS

1000 EUR

Gergo FOGAS

Gergő je 9 ročný chlapec, ktorý sa narodil predčasne. Sedí a chodí iba s pomocou. Absolvoval viacero rehabilitačných pobytov a liečebných procedúr. Vítaná je finančná pomoc na rehabilitácie.