Katarína RAČÁKOVÁ

Lom nad Rimavicou

Potrebuje ešte:3955 EUR
4000 EUR Žiadaná suma
45 EUR Vyzbieraná suma
06.03.2020 Ukončenie zbierky
  • Katka sa narodila predčasne, spolu so svojím dvojčaťom
  • má DMO a pohybuje sa pomocou bariel, alebo invalidného vozíka
  • vítaná je finančná pomoc na rehabilitačnú liečbu

Katarína Račáková:

Volám sa Katarína, no mám rada, keď ma kamoši volajú Katu. Narodila som sa predčasne spolu s mojim bratom Marekom v ten istý deň 28. 1. 1992. Aj napriek tomu, že mám detskú mozgovú obrnu mám s mojou dvojičkou veselý život. Snažím sa robiť všetko tak, ako ostatní, hoci je to pre mňa ťažšie. Pohybujem sa pomocou dvoch francúzskych bariel, ktoré majú aj príznačné mená Pali a Ce. Na dlhšie vzdialenosti používam môj oranžový ,,Mecedes,, – aktívny invalidný vozík. Kratšie vzdialenosti prejdem aj sama, hoci brat ma vždy obehne. K DMO mám pridružené aj iné diagnózy, ako je napr. vertebrogénny syndróm a kolujúce chronické bolesti, či strabizmus. Ale beriem to pozitívne, aspoň sa nenudím. Moje kompenzačné pomôcky sú pestro farebné a je ich celý rad. Každý rok absolvujem rehabilitáciu v Špecializovanom ústave v Kováčovej. Podarilo sa mi ale dostať sa do súkromného rehabilitačného centra v Piešťanoch. Bolo to náročné, ale pre krásu sa trpí. Veľké sklamanie bolo, keď som zistila, že sa cvičí aj v sobotu. Ale nakoniec som to dala ako dáma. Iste viete, takáto rehabilitácia je aj dosť finančne náročná, preto píšem aj túto výzvu. Ja som skončila magisterský stupeň na vysokej škole v Ružomberku. Momentálne som dobrovoľníčka v neziskovej organizácií, kde sa učím profesií sociálny poradca a neskôr by som si chcela urobiť kurz mediácie. Naša mama Janka nás vychovávala sama, bola to ukážková starostlivosť, nikdy som nemala pocit, že by mi niečo chýbalo. Avšak 23. 1. 2013, 7 dní pred našimi narodeninami, zomrela. Naučila ma vnímať hendikep s humorom, a to je asi to hlavné, čo mi po nej ostalo. Teda aj pekné spomienky. Teraz žijeme spolu s bratom u starých rodičov z maminej strany. Starká má 79 rokov a dedko má 83. Aj napriek všetkému sa chcem zaradiť do spoločnosti a žiť plnohodnotný život.

dátum zverejnenia príbehu:
streda, 6. marec 2019

Prehľad darov

Dátum Meno Darcu Odkaz Suma
09.09.19 Anonym 30 EUR
05.08.19 Anonym 5 EUR
22.05.19 Anonym 10 EUR

Lucia BURDOVÁ s deťmi

2000 EUR

Lucia BURDOVÁ s deťmi

Matúško má 10 rokov a Lukáško bude mať rok. Obaja majú nešpecifikovanú genetickú – metabolickú poruchu. Vyžadujú 24 hodinovú kompletnú starostlivosť. Vítaná je finančná pomoc na pomôcku.

Dávid ŽIDO

4000 EUR

Dávid ŽIDO

Dávid má 14 rokov a narodil sa predčasne. Má za sebou veľa operácii a od narodenia musí pravidelne rehabilitovať. Vítaná je finančná pomoc na rehabilitačnú liečbu.

Denis TARGOŠ

1000 EUR

Denis TARGOŠ

Denis sa narodil predčasne, s hydrocefalom. Následkom krvácania do mozgu má DMO. Navštevuje 1. ročník strednej školy a pravidelne rehabilituje. Vítaná je finančná pomoc na rehabilitačnú liečbu.