Denis TARGOŠ

Facebook share Banskobystrický kraj
Denis TARGOŠ
Denis TARGOŠ
Denis TARGOŠ
Denis TARGOŠ
Denis TARGOŠ
+ 1
Denis TARGOŠ
  • Denis sa narodil predčasne v 30 t.t. s hydrocefalom
  • následkom krvácania do mozgu má DMO
  • navštevuje 1. ročník strednej školy a pravidelne rehabilituje
  • vítaná je finančná pomoc na rehabilitáciu

Sylvia Targošová, matka:

Denisko Targoš sa narodil predčasne v 30. týždni tehotenstva, teraz má 16 rokov. Dostal krvácanie do mozgu, má hydrocefalus a mal zavedený shant. Po pol roku mu shant zrušili. Od začiatku sme cvičili Vojtovu metódu, Bobatha a posilňovačky.  Stále rehabilitujeme, chodíme na rehabilitačné pobyty a do kúpeľov. Robíme všetko preto, aby sa jeho stav zlepšoval. Začal chodiť, keď mal 2,5 roka, rozpráva a mentálne je v poriadku. Pravú stranu má horšiu, nohu aj ruku. Dávnejšie sme boli na operácii nožičiek v Žiline a pomohlo to. Denisko je zlatý, len mu treba pomôcť. Kým rastie musí stále cvičiť, aby sa mu aj pravá strana vyvíjala rovnako, ako ľavá i keď už má ruku aj nohu trošku kratšiu. Teraz rastom sa prejavila aj skolióza chrbtice. S rukou je to trošku horšie, jemná motorika je slabá. Denisko chodí do 1.triedy na Strednú internátnu školu pre telesne postihnutých v Levoči. Má individuálny plán a celkom sa mu darí. Má veľa kamarátov, smeje sa, rád rozpráva, je to náš zázrak, všetci ho majú radi, snaží sa vyrovnať ostatným deťom. Jeho liečba je ale finančne dosť náročná, všade treba doplácať. Denisko má sestru Kristínku, ktorá študuje na VŠ a výdavky na ňu sú čoraz väčšie, býva na internáte. Sestra ho dosť podporuje a pomáha mu a on nám to všetkým vracia svojimi úspechmi. Ja poberám opatrovateľský príspevok na Deniska, môžem sa mu venovať. Môj príjem, ale nie je postačujúci, som rozvedená a bývame s deťmi v 1 izbovom podnájme. Peniaze idú väčšinou na liečbu Deniska. V roku 2013 absolvoval operáciu Ulzibata v Krakove, ktorú ale poisťovne nehradia, stála 3000 €. Operácia mu pomohla, lebo rastom mal už aj posťahované šľachy. Cez prázdniny letné a aj jarné, chodí do tábora "Hľadáme talenty" na Remate pri Handlovej, ktorý organizuje paralympijský výbor. Veľmi sa tam teší, lebo veľa športujú, plávajú a lyžujú. Ďalej chodievame na masáže, do sauny, wellness procedúry, hipoterapiu a pravidelne rehabilitujeme v súkromnom centre. Cvičí aj vo Fitnes centre s trénerom a tiež chodí na plávanie.
V roku 2016 sa nám stala hrozná tragédia, zomrel nám najstarší syn, Deniskov brat Lukáš, mal 20 rokov a študoval na VŠ. Zomrel cez prázdniny na následky  úrazu hlavy. Bol Deniskovi veľkým vzorom, ťahal ho dopredu, učil ho športovať, hrali sa spolu, bol to jeho veľký brat. Denis to zvláda a zas on je ten, čo nám dáva silu ísť ďalej aj keď je to tak ťažké. Rozpadla sa nám rodina a s manželom sme sa rozviedli, deti ostali so mnou, tak sme sa presťahovali do podnájmu do Ružomberka a bojujeme ďalej. Vopred Vám ďakujeme za akúkoľvek finančnú pomoc,  Denisko s maminkou.

dátum zverejnenia príbehu:
piatok, 26. júl 2019

Komentáre

Dobrý deň, chceme sa poďakovať darcom, ktorý nám pomohli, veľmi si to vážime, peniaze použijeme na Deniskove rehabilitácie. Ďakujeme veľmi pekne za pomoc, pozdravuje Denisko s maminkou.
user-circle-icon Silvia Targošová, matka
18. máj 2021
Darované finančné prostriedky by sme chceli použiť na Deniskovu liečbu. Na pravidelné rehabilitácie, na kúpele Kováčová, na rehabilitačné pobyty v Dunajskej Lužnej, liečbu v Oreme, Banská Bystrica, Sergrej Fedotov, v Bioharmonii Banská Bystrica, na plávanie, cvičenia vo Fitnes centre a iné aktivity, ktoré pravidelne robievame a Deniskovi pomáhajú. Veľmi pekne Vám ďakujeme za pomoc.
user-circle-icon Silvia Targošová, matka
18. máj 2021

Prehľad darov

1 025 € Nadácia Pomoc druhému 10. 6. 2021