Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Marek ROŠTEK

Facebook share Žilinský kraj
Marek ROŠTEK
Marek ROŠTEK
Marek ROŠTEK
  • Marek je 22 ročný mladý muž s telesným postihnutím
  • má diagnózu DMO spastická kvadruparéza a je odkázaný na pomoc inej osoby
  • život by mu uľahčilo chodítko, ktoré poslúži aj ako vozík v prípade dlhšej vzdialenosti

Marek Roštek:

Som mladý 22 ročný chalan. Som telesne postihnutý od narodenia. Narodil som sa po ťažkom a komplikovanom pôrode s krvácaním do mozgu, dva krát ma museli oživovať a dopadlo to nezvratným poškodením mozgu s dg. DMO spastická kvadruparéza, nie som samostatný a som odkázaný na pomoc inej osoby. 

Od narodenia som za pomoci maminy pravidelne rehabilitoval v rôznych zariadeniach (Kováčová- to bol môj druhý domov, Čilistov, rehabilitačná nemocnica v Dunajskej Lužnej, Harmony centrum v BA), prešli sme mnohými ťažkými situáciami,  veľa operáciami prevažne nôh a pooperačnými dlhodobými rehabilitáciami. Som doživotne odkázaný na rehabilitácie, aj pomoc inej osoby, rehabilitácie sú pre mňa nevyhnutné a dôležité na udržanie zdravotného stavu a rovnako je veľmi dôležité opakovať ich nakoľko moja diagnóza je celoživotná. Na svoj pohyb používam invalidný vozík a na krátke vzdialenosti štvorkolesové chodítko, nedokážem udržať rovnováhu. Potrebujem pomoc pri bežných životných úkonoch. Tiež pri nácviku chôdze za štvorkolesovým chodítkom sa mi stáva, že neodhadnem vzdialenosť, ktorú som schopný prejsť a naspäť potrebujem odviesť. Preto by som potreboval chodítko, ktoré môže slúžiť aj ako vozík, keď nevládzem ísť späť, aby mi mohol asistent pomôcť a odtisnúť ma. Skladacie chodítko stojí 209€ a je na plnú úhradu pacienta.

Ďalej by som chcel absolvovať liečbu kyslíkom v hyperbarickej komore. Liečebná metóda sa označuje ako hyperbarická oxygenoterapia (HBO). Fyziologické účinky inhalácie kyslíka v pretlaku spočívajú predovšetkým v tom, že tlak kyslíka vo všetkých orgánoch a tkanivách sa niekoľko násobne zvýši, a tým dochádza k eliminácii lokálnej a celkovej hypoxie - nedostatočnej výživy kyslíkom. V minulosti som už hyperbarickú terapiu podstúpil a trochu sa mi zlepšilo sústredenie a neboleli ma tak nohy.V Žiline sa nachádza hyperbarická komora a tak by ju mohol absolvovať ambulantnou formou. Ďakujem pekne za podporu.

dátum aktualizovania príbehu:
pondelok, 17. júl 2023

Prehľad darov

25 € Nadácia Pomoc druhému Vianočná zbierka 10. 1. 2024
20 € Anonymný darca 25. 12. 2023
50 € Anonymný darca 12. 9. 2023
50 € Anonymný darca 16. 6. 2023
85 € Július Horváth 15. 6. 2023
100 € Nadácia Pomoc druhému Prajeme všetko dobré 🍀 13. 4. 2023
100 € Anonymný darca 2. 1. 2023
100 € Anonymný darca 21. 12. 2022
10 € Andrea Jedličková 4. 12. 2022
7 € Anonymný darca Držím palce! 2. 8. 2022