Ako sme si adoptovali deti s albinizmom

Ľudia s albinizmom sú v Afrike ešte stále považovaní za nositeľov nešťastia. Keď sa matke narodí takéto dieťa, považuje sa to za nešťastie pre celú rodinu. Vo väčšine prípadov otec rodinu opustí. Obviní matku z bosoráctva príp. z pomeru s bielym mužom. V tom lepšom prípade dávajú rodičia deti do škôl pre slepé a hluché deti (lebo v Keni sa tieto deti považujú automaticky za slepé) aby sa ich „zbavili“. V tom horšom prípade ich zanesú do buše a nechajú ich napospas prírode, prípadne ich celé roky schovávajú pred ostatnými v zadnej izbe domu.

V niektorých oblastiach Afriky panujú povery, že albíni sú vybavení kúzelnou mocou a časti ich tiel môžu zaistiť úspech, plodnosť či šťastie. Z tohto dôvodu sú často obeťami násilných trestných činov a vrážd. Sú unášaní a zmrzačovaní a časti ich tiel sa predávajú za vysoké ceny na čiernom trhu na účely čiernej mágie. Šamani im dávajú amputovať časti tiel, aby z nich získali magickú moc. Cena končatiny je cca 2000 USD a celé telo – tzv. kolekcia (uši, krv, jazyk, končatiny a genitálie) 65 000 – 75 000 USD. Najčastejšie prípady zabíjania a prenasledovania albínov sú v Tanzánii, Keni, Kongu, Burundi a Ghane. Výjsť von na ulicu je preto pre nich veľmi nebezpečné! Nemôžu navštevovať školu s ostatnými deťmi a preto nemajú žiadne vzdelanie. Kvôli poverám ich takmer nikto v dospelom veku nechce zamestnať. Zostávajú tak bez príjmu a odkázaní na pomoc druhých.

A čo je vlastne albinizmus? Albinizmus je vrodená absencia enzýmu tyrozinázy, ktorý je nevyhnutný pri tvorbe melanínu, ktorý pomáha chrániť pred ultrafialovými lúčmi. Jeho nedostatok je spojený s predčasným starnutím a zvýšeným rizikom rakoviny kože pri pobyte na slnku. Charakteristická je bezfarebná koža a červeno sfarbené oči. Absencia pigmentu v očiach spôsobuje svetloplachosť a problémy s videním.

Zaobchádzanie s deťmi s albinizmom a ich diskriminácia nami veľmi otriasla. V spolupráci s vedením základnej internátnej školy Sv. Filipa Neri v Joske (Keňa), tak na náš impulz prebehol v letných mesiacoch ďalší nábor detí s albinizmom. Ich sociálni pracovníci navštívili desiatky rodín a identifikovali najnúdznejšie prípady. Počas náboru vybrali 5 detí vo veku 10-13 rokov, ktoré si naša nadácia  „adoptovala“ a bude ich finančne podporovať. Sú to traja chlapci Stanley, Peter a Paul a dve dievčatá Catherine a Shirleen. Na tejto základnej internátnej škole majú pre nich miesto. Majú tam miesto pre všetky deti bez rozdielu. Chýbali „iba“ peniaze.

 „Farba pleti alebo inakosť by nikdy nemala byť dôvodom na odsunutie dieťaťa zo spoločnosti. Vidieť deti s albinizmom, ktoré majú za sebou to, čo my si často nedokážeme ani len predstaviť a nie tobôž zažiť, sa usmievať, hrať sa na schovávačky s inými deťmi či sedieť pyšne v školských laviciach mi dáva pocit viery v ľudstvo a zmysel každé ráno vstať a čeliť všetkým prekážkam, ktoré sa v mojej práci denno denne vyskytujú.“ Dária Kimuli – director St. Philip Neri Primary School

Škola je jedinečná svojho druhu a je spravovaná Slovákmi. Bola založená a otvorená verejnosti s cieľom úplnej integrácie detí do spoločnosti a prevencie segregácie určitých skupín detí. Školu momentálne navštevuje takmer 600 detí, z toho viac ako 30 sú deti so zdravotným postihnutím či albinizmom. Ich činnosť si môžete pozrieť na https://www.stphilipneriprimary.com/ alebo na FB stránke s názvom: St. Philip Neri Primary School: https://www.facebook.com/St-Philip-Neri-Primary-School-294293597361691

 

Od septembra 2021 je tak všetkých päť detí umiestnených v bezpečí internátnej školy, kde majú zabezpečené všetko potrebné. Majú prístup ku vzdelaniu, ale aj potrebnú zdravotnú starostlivosť, bývanie a stravu. Deti do školy zapadli bez problémov, nakoľko tam poskytujú vzdelanie všetkým bez rozdielu. Po prázdninách v  marci 2022 sa mama Paula presťahovala na vidiek a rozhodla sa Paula zobrať so sebou. Miesto neho bol od Apríla 2022 do programu zaradený Eugene.

A čo bude ďalej? Našou snahou je, aby sa postupne do projektu priberali ďalšie deti s albinizmom, ktoré budeme môcť finančne podporiť. Držte nám palce! A ak by ste im chceli pomôcť aj vy alebo máte otázky k projektu, kontaktujte nás! Pomôcť môžete aj priamo, a to darovaním akejkoľvek sumy na účet Nadácie. Do poznámky prosím uveďte: ALBIN.  ĎAKUJEME.

Darujte deťom s albinizmom budúcnosť!

Ak Vás táto problematika zaujala, viac informácií nájdete aj v nižiše uvedených článkoch:

https://blog.sme.sk/martinmajzlan/cestovanie/albinizmus-v-afrike-skoro-ista-smrt

Albíni v Afrike Noizz (aktuality.sk)

https://www.ta3.com/clanok/159180/zivot-prizrakov-albini-su-prenasledovani-a-opradeni-legendami

http://www.netky.sk/clanok/zivot-albina-v-afrike-je-prekliatie-casti-ich-tiel-pouzivaju-pre-carodejnicke-praktiky

https://www.bbc.com/future/article/20170425-the-silent-killer-of-africas-albinos

Malawi's albino children hunted as body parts used in magic rituals | Daily Mail Online