Sirotinec House of Family, Kambodža

Pôvodne mali „v pláne“ zomrieť, no dnes idú študovať na Vysokú školu. Nadácia Pomoc Druhému už desať rokov podporuje aj deti v Kambodži. Sú to siroty, alebo polosiroty, väčšina z nich v tele nosí vírus HIV. A teraz idú na vysokú. Vďaka Slovákom!

V roku 2003 Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety zriadila pre tieto deti v Kambodži liečebný detský domov, kde deti bojujú s vírusom HIV aj vďaka kvalitne vedenej liečbe slovenskými doktormi. V projekte House of Family, ktorý sa nachádza v hlavnom meste, Phnom Penh a v mestách Sihanoukville a Takeo žije takmer 120 takýchto detí. Stratili rodičov, niektorí aj najbližších príbuzných. Bez terapie vírusu by tu už neboli. Základné lieky na HIV sú v Kambodži dostupné, no všetko ostatné, čo s liečbou súvisí nie je ľahké deťom zaplatiť. Garantom a hlavným sponzorom projektu je Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety. V roku 2011 sme sa po tom, čo sme sa o projekte presvedčili na vlastné oči rozhodli House of Family finančne podporovať. Posledné roky sa podieľame na financovaní až tretiny ročných nákladov v House of Family.


Prečo deti prežívajú namiesto smrti.

Tak ako na iných projektoch a v iných krajinách, aj tu v House of Family dostávajú deti liečbu na zastavenie rozmnožovania vírusu, takzvanú HAART. No úmrtnosť detí v House of Family a prepuknutie AIDS je na úrovni 0,4 percenta. Je to vďaka pravidelnému užívaniu liekov, kvalitnej a vyváženej strave plnej bielkovín a vitamínov a tiež vďaka financiám, ktoré umožňujú kvalitnejšiu diagnostiku a včasné varovanie progresie choroby. Hneď v začiatkoch zlyhávania aktuálnej liečby slovenskí lekári vďaka špeciálnemu vyšetreniu vírusovej nálože vidia, že niečo nie je v poriadku a dieťaťu treba liečbu zmeniť. To deťom predlžuje život a skvalitňuje život s HIV. Aj na tieto testy prispieva naša Nadácia.


Budúcnosť, po ktorej túžia aj zdraví.

Keď projekt v roku 2003 vznikol nikto vtedy netušil, či deti budú schopné ukončiť aspoň základnú školu. Dnes na vysokej škole študuje až 26 detí z House of Family, teda tretina všetkých dospelákov, ktorí v projekte vyrástli. Štúdium financuje spolupracujúca organizácia Dvojfarebný svet cez adopciu na diaľku. Tento úspech nikto nečakal a aj my v Nadácii sa mu mimoriadne tešíme. Vysoká škola však nie je všetko a nie je pre každého. Niektorí odchovanci House of Family dnes prevádzkujú vlastný biznis, alebo majú krásnu rodinu s deťmi. Jedna z prvých slečien v projekte je dnes už mamou dvoch krásnych a zdravých detí. Vírus HIV na ne nepreniesla aj vďaka menežmentu jej tehotenstva, pôrodu a popôrodnej starostlivosti.

Zachráňme spolu siroty v Kambodži!

Ak Vás tento projekt zaujal a chceli by ste ho finančne podporiť, môžete poslať ľubovoľnú sumu na účet našej nadácie a do poznámky uviesť: Kambodža.

V mene detí z House of Family Vám ďakujeme!